Народилася 19 червня 1954 року на Ошмянщині в Білорусі. Закінчила Гродненський університет ім. Янки Купали. Понад 20 років мешкає в Прилуках. Працювала завідувачем районного відділення культури, викладала естетику та літературу в Прилуцькій виправно-трудовій колонії. На місцевому телебаченні «Ефір-ТВ» вела авторську програму «Провінційні діалоги». У її творчому доробку такі  книги: «Зона грає блюз», «Красавік кахання», «Торішній дощ», «Жінка, яка дещо знає» та «Відьма з майбутнього», "Настя Каменська з вулиці Вишневої", "На берегах любові" та інших.

Лауреат Міжнародної премії журналістів ім. В. Стуса (2001), Міжнародної літературної премії «Тріумф» (2000), Всеукраїнського конкурсу «Книжник» (організованого Національною спілкою журналістів України, Лігою українських меценатів та газетою «Книжник - review») за кращу рецензію року (2001), Чернігівських обласних конкурсів «Краща книга року» (тричі) і «Жінка року» (1999).

Член Національної спілки письменників України та Чернігівського інтелектуального центру (керівник цієї громадської організації Сергій Дзюба - упорядник, редактор та перекладач трьох її книг). Л. Черненко - член Спілки письменників Білорусі, посвідчення про це вручено в січні 2008 року. Нагороджена Почесним Дипломом за пропаганду білоруської культури і мови за кордоном.

Пише білоруською, українською та російською мовами. У 2008 році за книгу "Від берегів Десни та Сожу " отримала літературну премію імені відомого білоруського святителя та єпископа, стародавнього філософа та просвітника Кирила Туровського (Білорусь) та Міжнародну літературну пре¬мію імені Григорія Сковороди "Сад Божественних пісень ".

2010 року Л. Бондаревич була удостоєна обласної літературно-мистецької премії ім. М. Коцюбинського за книгу "Ми всі подорожні". 2013 р. - лауреат літературно-мистецької премії ім. П. Куліша.

У  2011 році Л. Черненко - лауреат Великої літературної премії в номінації "Словянське братство" Спілки письменників Росії  і Фонду Іоанна Златоустого за книгу "Ігуменя Віра: "Ми всі діти Бога" (2010 р).

У 2011 році вийшла книга "Теплая церковь Стретения Господня". У книзі центральне місце займає документально-художній нарис «Ігуменя Віра: «Ми всі - діти Бога». У ньому викладені маловідомі широкому загалу нашого суспільства факти життєвого, духовного, подвижницького шляху матушки Віри, ігумені Густинського Свято-Троїцького монастиря (Чернігівська область, Україна), яка з честю несе всю велич непростого чер­нецького подвигу.

У книзі "Теплая церковь Сретения Господня" висвітлені сторінки непростої і славної історії Стрітенського храму. Серед матеріалів - життя і діяльність Святителя Іоасафа, хронологія основних подій історії церкви Стрітення Господня.

У 2013-му році вийшла книга "Густынские этюды" - збірка духовної поезії, яка присвячена настоятельниці Густинського Свято-Троїцького монастиря матушці Вірі.

Нині Л. Черненко - головний редактор альманаху "Горизонт" Прилуцької виховної колонії.

«В каждом ее стихотворении читаешь о том, что жизнь, невзирая ни на что, удивительна. О том, что мир рождается в тебе, живет в тебе и уходит с тобой. И о том, что самое важное в жизни человек делает сам, через себя, и через что-то большее, чем он сам» - ці слова Олександра Забарного про місцеву поетесу Лілю Черненко.